Powszechnie można spotkać się z opinią, że agencje pracy, które proponują pracę w Niemczech na polskiej umowie to negatywne zjawisko. Niemniej jednak nikt nie zastanawia się nad rzeczywistymi różnicami pomiędzy jedną, a drugą formą umowy. Wiele osób chętnie znalazłoby niemieckiego pracodawcę i chciało z nim pracować bezpośrednio na niemieckiej umowie. Niewiele osób wie, że niemieckie umowy mają sporo minusów i często przy krótkich i jednorazowych kontraktach korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty gwarantującej umowę na polskich warunkach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć zasadnicze różnice pomiędzy umową niemiecką, a polską.
Umowa niemiecka
Przede wszystkim, aby podpisać umowę z niemieckim pracodawcą musisz znać biegle język niemiecki. Brak jego znajomości i podpisywanie umowy na słowo może wpędzić Cię w nie małe kłopoty. Podpisanie umowy niemieckiej wiąże się również z szeregiem formalności związanych z Twoim zatrudnieniem. Musisz zająć się rozliczeniami z niemieckim Urzędem Skarbowym. Koniecznie musisz posiadać zameldowanie w Niemczech oraz zarejestrować się w różnych innych niemieckich instytucjach. Te wszystkie obowiązki mogą przerosnąć nawet osoby, które bardzo dobrze znają język niemiecki.
Umowa polska
Kiedy podpisujesz polską umowę unikasz niepotrzebnego stresu i niewygodnych sytuacji. Ponadto jeśli chodzi o kwestię zameldowania to nie jest to prosta sprawa. Niewielu właścicieli mieszkań, którzy je wynajmują wyraża zgodę na Twój meldunek.
Jeśli zdecydujesz się na stałe mieszkać w Niemczech, wynajmować tam mieszkanie i żyć tak jak w Polsce to będzie dla Ciebie korzystniejsza umowa niemiecka i związane z jej posiadaniem wszystkie udogodnienia.
Jednakże pamiętaj że takie rozwiązanie jest korzystne tylko dla osób planujących stały pobyt na terenie Niemiec. Musisz też wiedzieć, że żeby otrzymać wszystkie udogodnienia musisz przepracować na niemieckiej umowie 6 miesięcy. W innym wypadku posiadanie umowy niemieckiej nie stanowi dla Ciebie realnie żadnej różnicy. Zaś żeby mieć prawo do emerytury musisz przepracować 5 lat na niemieckiej umowie.
Podatki Niemcy vs Polska
Musisz także wziąć pod uwagę kwestie podatkowe. Jeśli podpisujesz swoją pierwszą niemiecką umowę to zapewne trafisz do najbardziej niekorzystnej grupy podatkowej. W związku z tym możesz mieć wyższą stawkę, a w rzeczywistości będziesz zarabiać mniej niż na polskiej umowie, którą podpiszesz za pośrednictwem agencji pracy. Niewiele osób to dokładnie sobie przelicza, co wiąże się z błędnymi kalkulacjami i rozczarowaniem.